W Sandomierzu

Wkrótce składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017

Wkrótce składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017

Od 14 kwietnia do 5 maja mieszkańcy Sandomierza będą mogli zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 400 tys. zł.

Budżet Obywatelski to środki pieniężne wyodrębniane w ramach budżetu Miasta Sandomierza przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych wybranych przez mieszkańców Sandomierza.

Projekty może zgłaszać grupa licząca minimum 15 osób. Urzędnicy czas na weryfikacje projektów mają do 9 czerwca. W lipcu zaplanowano spotkania promocyjne, podczas których autorzy będą mogli zachęcać do głosowania na ich inicjatywy. Głosowanie mieszkańców odbędzie się w sierpniu sierpień. Ostateczna lista zwycięskich pomysłów zostanie ogłoszona 15 września. Burmistrz wprowadził zmiany do regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Teraz do realizacji będą zakwalifikowane jedynie projekty, które uzyskają głosy 1% uprawnionych do głosowania, czyli około 200 osób. Do tej pory realizowane były nawet te projekty, które uzyskały zaledwie kilka głosów.

-Ta bariera formalna powinna bardziej zaangażować mieszkańców do działania. Moim zdaniem Budżet Obywatelski cieszy się dużym powodzeniem, dzięki niemu powstają bardzo ciekawe inicjatywy. Uważam, że te inicjatywy są potrzebne mieszkańcom tyko musimy ich bardziej mobilizować i włączać w życie miasta – powiedział Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

Inicjatywą obywatelską może być, w szczególności projekt zadania, takiego jak np. budowa, modernizacja, przebudowa lub rozbudowa elementu infrastruktury miejskiej, działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców czy wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Na zadania objęte budżetem obywatelskim w projekcie budżetu Miasta Sandomierza na 2017 rok zarezerwowano kwotę 375 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na tzw. projekty małe – gdy koszt realizacji pojedynczego zadania nie przekracza kwoty
25 000 zł, oraz projekty duże – gdy koszt realizacji pojedynczego zadania mieści się w granicach od 25 001 zł. do 150.000 zł.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, w 2015 r. wpłynęło 10 wniosków, 2 nie spełniło wymogów formalnych. 3 wnioski nie spełniły wymogów merytorycznych. Głosowaniu poddano 6 projektów, z czego miasto zrealizowało 5 zadań. W roku 2016 mieszkańcy zgłosili 8 wniosków, 1 nie spełnił wymogów formalnych. 1 wniosek nie spełnił wymogów merytorycznych. W wyniku głosowania do realizacji w 2017 roku przyjęto 6 projektów, które będą realizowane w bieżącym roku. Inicjatywy obywatelskie, które zostaną zgłoszone do 5 maja zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku przyszłym.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Dzień ZdrowECO Optymisty

tsa24.com27 września 2021

Piknik Rodzinny w „Przystanku Błonie”

tsa24.com24 września 2021

Sandomierz będzie miał nowe autobusy

tsa24.com23 września 2021

Obchody 82. rocznicy ataku ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka

tsa24.com20 września 2021

Szpital w Sandomierzu – „Całkowity zakaz odwiedzin”

tsa24.com20 września 2021

„Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com17 września 2021

Konkurs plastyczny pn.: „Ruch – kluczem do zdrowia” oraz IX Przegląd Spektakli Profilaktycznych

tsa24.com16 września 2021

I Mokoszyńskie Święto Plonów

tsa24.com13 września 2021

Festiwal Czekolady

tsa24.com13 września 2021