W Sandomierzu

Wkrótce składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017

Wkrótce składanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2017

Od 14 kwietnia do 5 maja mieszkańcy Sandomierza będą mogli zgłaszać swoje projekty do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 400 tys. zł.

Budżet Obywatelski to środki pieniężne wyodrębniane w ramach budżetu Miasta Sandomierza przeznaczone na realizację zadań inwestycyjnych wybranych przez mieszkańców Sandomierza.

Projekty może zgłaszać grupa licząca minimum 15 osób. Urzędnicy czas na weryfikacje projektów mają do 9 czerwca. W lipcu zaplanowano spotkania promocyjne, podczas których autorzy będą mogli zachęcać do głosowania na ich inicjatywy. Głosowanie mieszkańców odbędzie się w sierpniu sierpień. Ostateczna lista zwycięskich pomysłów zostanie ogłoszona 15 września. Burmistrz wprowadził zmiany do regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Teraz do realizacji będą zakwalifikowane jedynie projekty, które uzyskają głosy 1% uprawnionych do głosowania, czyli około 200 osób. Do tej pory realizowane były nawet te projekty, które uzyskały zaledwie kilka głosów.

-Ta bariera formalna powinna bardziej zaangażować mieszkańców do działania. Moim zdaniem Budżet Obywatelski cieszy się dużym powodzeniem, dzięki niemu powstają bardzo ciekawe inicjatywy. Uważam, że te inicjatywy są potrzebne mieszkańcom tyko musimy ich bardziej mobilizować i włączać w życie miasta – powiedział Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

Inicjatywą obywatelską może być, w szczególności projekt zadania, takiego jak np. budowa, modernizacja, przebudowa lub rozbudowa elementu infrastruktury miejskiej, działanie mające na celu poprawę warunków życia i funkcjonowania mieszkańców czy wydarzenie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Na zadania objęte budżetem obywatelskim w projekcie budżetu Miasta Sandomierza na 2017 rok zarezerwowano kwotę 375 tysięcy złotych, która zostanie przeznaczona na tzw. projekty małe – gdy koszt realizacji pojedynczego zadania nie przekracza kwoty
25 000 zł, oraz projekty duże – gdy koszt realizacji pojedynczego zadania mieści się w granicach od 25 001 zł. do 150.000 zł.

W pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, w 2015 r. wpłynęło 10 wniosków, 2 nie spełniło wymogów formalnych. 3 wnioski nie spełniły wymogów merytorycznych. Głosowaniu poddano 6 projektów, z czego miasto zrealizowało 5 zadań. W roku 2016 mieszkańcy zgłosili 8 wniosków, 1 nie spełnił wymogów formalnych. 1 wniosek nie spełnił wymogów merytorycznych. W wyniku głosowania do realizacji w 2017 roku przyjęto 6 projektów, które będą realizowane w bieżącym roku. Inicjatywy obywatelskie, które zostaną zgłoszone do 5 maja zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku przyszłym.

K.K. Palińska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021