W powiecie

Wójt Obrazowa nie straci stanowiska

Wójt Obrazowa nie straci stanowiska

Krzysztof Tworek, Wójt Gminy Obrazów zachowa stanowisko. Od listopada trwał proces sądowy przeciwko niemu, m.in. za podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Wójt sprzedał również gminną działkę zanim nabywca uiścił opłatę. Postępowanie karne zostało jednak umorzone. Sąd uznał, że społeczna szkodliwość czynów wójta jest nieznaczna.

Wyrok ogłoszono w środę, 11 stycznia w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu. Akt oskarżenia zawierał sześć zarzutów. Wójt Obrazowa podał nieprawdę w oświadczeniach majątkowych z lat 2011-2015. Niektóre sumy były zawyżone, inne zaś pomniejszone. Krzysztof Tworek przekroczył również swoje uprawnienia przy sprzedaży gminnej działki w Rożkach. Podpisał umowę notarialną zanim nabywca uregulował należną kwotę. Wójt tłumaczył, że chciał jak najszybciej sprzedać nieruchomość, kierując się przy tym interesem gminy i mieszkańców. Jego postępowanie uznano za niezgodne z prawem. Krzysztof Tworek przystaje jednak przy swoich racjach.

-Czuję się niewinny i uważam, że tej rozprawy w ogóle nie powinno być. Przy sprzedaży działki kierowałem się dobrem mieszkańców. Miałem na celu ratowanie gminy i jej budżetu. Działkę w Rożkach próbowali sprzedać już moi poprzednicy. Dopiero w 19 przetargu zgłosiła się osoba, która wpłaciła vadium i przystąpiła do przetargu. Później kilkakrotnie przyszły nabywca zmieniał termin wizyty u notariusza z powodu braku środków finansowych. Dopiero w dniu sprzedaży, w kancelarii notarialnej dowiedziałem się, że kupujący nie ma pieniędzy. Nikt mnie nie poinformował, że nie mogę w ten sposób sprzedać nieruchomości. Tym bardziej, że jako gmina zabezpieczyliśmy się w akcie notarialnym, że w ciągu miesiąca nabywca uiści należną opłatę. Zakończyło się tym, że gmina odzyskała pieniądze za działkę, odsetki oraz zwrot kosztów egzekucyjnych. Cieszę się, że sprzedałem nieruchomość, która była wręcz zagrożeniem dla mieszkańców. Często bawiły się tam dzieci, choć budynek groził zawaleniem. Jestem wójtem Obrazowa już drugą kadencję. Wielu mieszkańców mnie wspiera, a współpraca w gminie układa się bardzo dobrze. To jest dla mnie najważniejsze- powiedział Krzysztof Tworek, Wójt Gminy Obrazów.

W kwestii podania nieprawdziwych informacji w oświadczeniach majątkowych za lata 2011-2015 wójt tłumaczy się nadmiarem obowiązków. Twierdzi, że wypełniał dokumenty na ostatnią chwilę.

-Wiele spraw prowadzę sam. Zdarzyły mi się niedopatrzenia. To nauczka na przyszłość aby przywiązywać większą uwagę do takich rzeczy. Nie chciałem nikogo wprowadzić w błąd – dodał Wójt Gminy Obrazów.

Sędzia uznała Krzysztofa Tworka za winnego zarzucanych mu czynów, jednak umorzyła postępowanie karne wobec niego. Wójt pokryje tylko koszty sądowe.

Prokurator Jolanta Religa domagała się kary 15 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny i prokurator ma możliwość odwołania się od decyzji sądu.

-W najbliższych dniach prokuratura będzie oceniała wyrok Krzysztofa Tworka. Zapadnie wtedy decyzja o ewentualnym odwołaniu się od niego, ponieważ prokuratura zgadza się z winą oskarżonego, jednak warunkowe umorzenie nie jest satysfakcjonujące –powiedział Daniel Prokopowicz – rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Kinga Kędziora Palińska

fot. FB Krzysztof Tworek Wójt Gminy Obrazów

} else {

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021

Uroczystość Trzech Króli w tym roku bez orszaków

tsa24.com5 stycznia 2021