W Sandomierzu

Wójtowie do zmian?

Wójtowie do zmian?

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rząd PiS-u wprowadzi ograniczenie ilości kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Wymienieni samorządowi włodarze mieliby pełnić swoje funkcje tylko dwie kadencje. Dodatkowo ci prezydenci, burmistrze i wójtowie, którzy sprawują urząd drugą i więcej kadencji nie mogliby ponowie startować w wyborach na dotychczasowe stanowisko. Żeby było ciekawiej Kaczyński zapowiedział również wprowadzenia rozwiązania w myśl którego, prezydent, burmistrz i wójt, który pełnił tę funkcję w przeszłości dwie i więcej kadencji, a teraz jej nie pełni, to bez względu na długość przerwy również nie będzie miał prawa ponownego kandydowania.

Gdyby te zapowiedzi stały się obowiązującym prawem, to obraz władz samorządowych w powiecie sandomierskim zmieniłby się radykalnie. Na siedem gmin powiatu w czterech rządzący gminami, pełnią swoje funkcje drugą i więcej kadencję. Oznacza to, że nie mogliby więcej kandydować. Wójt Dwikóz Marek Łukaszek jest wójtem trzecią kadencję. Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca oraz wójtowie Łoniowa Szymon Kołacz i Obrazowa Krzysztof Tworek, pełnią swoje funkcje drugą kadencję. Wszyscy nie mogli by się ponownie ubiegać o urząd. D o szczęśliwców, których restrykcje zapowiadane przez PiS nie dosięgłyby należą burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski i wójt Klimontowa Marek Goździewski. Obaj pełnią urzędy pierwszą kadencję.

W tym kontekście arcyciekawie wygląda sytuacja burmistrza Zawichostu Andrzeja Wzorka. Jest burmistrzem trzecią kadencję, ale z przerwą. W latach 2010 – 2014 nie był burmistrzem. Dlatego nie wiadomo jakby mu liczono liczbę kadencji. Czy teraz jest burmistrzem pierwszą kadencję, czy też trzecią. W pierwszym przypadku nie miałby przeszkód żeby jeszcze raz kandydować. Jednak gdyby miała obowiązywać zasada, że wójtowie, którzy pełnili funkcję dwie kadencje i mieli przerwę, również nie mogą kandydować, to burmistrz Wzorek nie miałby prawa ponownie kandydować. Trzeba przyznać, że w przypadku burmistrza Zawichostu zrobił spory galimatias. Według różnych prawników zasada ograniczenia kadencji do dwóch i zakazu kandydowania dla tych, którzy już dwie kadencje byli, może się obronić chociażby ze względu na skład Trybunału Konstytucyjnego, w którym większość będą mieli sędziowie wskazani przez PiS. Prawnicy uważają jednak, że zakaz kandydowania po przerwie w pełnieniu urzędu ma małe szanse na obronienie się nawet biorąc pod uwagę przychylny PiS-owi skład TK. Tak, czy inaczej nawet tylko ograniczenie kadencji do dwóch byłoby trzęsieniem ziemi dla władz samorządowych w powiecie sandomierskim. Czy najważniejsze stołki samorządowe w powiecie robią się gorące?

Źródło: Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021