W Sandomierzu

Wójtowie do zmian?

Wójtowie do zmian?

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że rząd PiS-u wprowadzi ograniczenie ilości kadencji dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Wymienieni samorządowi włodarze mieliby pełnić swoje funkcje tylko dwie kadencje. Dodatkowo ci prezydenci, burmistrze i wójtowie, którzy sprawują urząd drugą i więcej kadencji nie mogliby ponowie startować w wyborach na dotychczasowe stanowisko. Żeby było ciekawiej Kaczyński zapowiedział również wprowadzenia rozwiązania w myśl którego, prezydent, burmistrz i wójt, który pełnił tę funkcję w przeszłości dwie i więcej kadencji, a teraz jej nie pełni, to bez względu na długość przerwy również nie będzie miał prawa ponownego kandydowania.

Gdyby te zapowiedzi stały się obowiązującym prawem, to obraz władz samorządowych w powiecie sandomierskim zmieniłby się radykalnie. Na siedem gmin powiatu w czterech rządzący gminami, pełnią swoje funkcje drugą i więcej kadencję. Oznacza to, że nie mogliby więcej kandydować. Wójt Dwikóz Marek Łukaszek jest wójtem trzecią kadencję. Burmistrz Koprzywnicy Marek Jońca oraz wójtowie Łoniowa Szymon Kołacz i Obrazowa Krzysztof Tworek, pełnią swoje funkcje drugą kadencję. Wszyscy nie mogli by się ponownie ubiegać o urząd. D o szczęśliwców, których restrykcje zapowiadane przez PiS nie dosięgłyby należą burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski i wójt Klimontowa Marek Goździewski. Obaj pełnią urzędy pierwszą kadencję.

W tym kontekście arcyciekawie wygląda sytuacja burmistrza Zawichostu Andrzeja Wzorka. Jest burmistrzem trzecią kadencję, ale z przerwą. W latach 2010 – 2014 nie był burmistrzem. Dlatego nie wiadomo jakby mu liczono liczbę kadencji. Czy teraz jest burmistrzem pierwszą kadencję, czy też trzecią. W pierwszym przypadku nie miałby przeszkód żeby jeszcze raz kandydować. Jednak gdyby miała obowiązywać zasada, że wójtowie, którzy pełnili funkcję dwie kadencje i mieli przerwę, również nie mogą kandydować, to burmistrz Wzorek nie miałby prawa ponownie kandydować. Trzeba przyznać, że w przypadku burmistrza Zawichostu zrobił spory galimatias. Według różnych prawników zasada ograniczenia kadencji do dwóch i zakazu kandydowania dla tych, którzy już dwie kadencje byli, może się obronić chociażby ze względu na skład Trybunału Konstytucyjnego, w którym większość będą mieli sędziowie wskazani przez PiS. Prawnicy uważają jednak, że zakaz kandydowania po przerwie w pełnieniu urzędu ma małe szanse na obronienie się nawet biorąc pod uwagę przychylny PiS-owi skład TK. Tak, czy inaczej nawet tylko ograniczenie kadencji do dwóch byłoby trzęsieniem ziemi dla władz samorządowych w powiecie sandomierskim. Czy najważniejsze stołki samorządowe w powiecie robią się gorące?

Źródło: Grzegorz Poniedzielski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Pożar koparko – ładowarki w Sandomierzu

tsa24.com13 maja 2021

Manual dla branży turystycznej

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

Zgłoś swoje propozycje zmian w rozkładzie jazdy autobusów

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Worki z nakrętkami z Klimontowa zasilą zbiórkę Bartusia

tsa24.com11 maja 2021

Poruszasz się hulajnoga elektryczną? Od 20 maja wchodzą nowe przepisy 

tsa24.com11 maja 2021