W powiecie

Wspominali bohaterów walczących w obronie Gór Borowskich

Wspominali bohaterów walczących w obronie Gór Borowskich

Bełchatowianie wspominali bohaterów II wojny światowej. Uroczystości poświęcone walczącym i poległym w obronie ojczyzny tradycyjnie odbyły się w pierwszy weekend września w Grocholicach i u stóp Gór Borowskich. Mieszkańcy złożyli kwiaty, były salwy honorowe i apel poległych.

Od wybuchu największego konfliktu zbrojnego XX wieku minęło dokładnie 81 lat. Pamięć o wydarzeniach II wojny światowej oraz walczących w niej żołnierzy jest nadal żywa. By uczcić ich bezwarunkowe poświęcenie, które niejednokrotnie przypłacili własną krwią, każdego roku bełchatowianie spotykają się w Grocholicach i przy Górach Borowskich. W uroczystościach uczestniczyli kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz szkół. Sandomierz, jak co roku, również włączył się w obchody tego ważnego w naszej historii wydarzenia. Sandomierską delegację reprezentował Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Barbara Lisowska-Paterek ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Sandomierzu.

Uroczystości, które wspólnie z prezydent Mariolą Czechowską organizowali wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek i Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego JS 1001 im. gen. dyw. Janusza Głuchowskiego, rozpoczęły się w sobotę, 5 września mszą świętą w parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Wzorem lat ubiegłych zasłużonym dla Bełchatowa wręczona została „Rogatywka ppor. Zawilskiego”. W tym roku kapituła doceniła pracę Leszka Piątkiewicza na rzecz kultywowania historii i tradycji oręża polskiego oraz propagowania wartości patriotycznych. Następnie uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny przy ul. Tylnej, gdzie miała miejsce część patriotyczna sobotnich uroczystości. Po Apelu Poległych i salwie honorowej przyszedł czas na okolicznościowe przemówienia. Prezydent Mariola Czechowska podziękowała bełchatowianom za pielęgnowanie tradycji i krzewienie idei patriotyzmu. Podkreśliła również, że każdego roku spotykamy się w Grocholicach, aby przypomnieć o heroicznej walce za Ojczyznę oraz oddać hołd żołnierzom i wszystkim poległym. Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów przy pomniku Poległych w Obronie Ojczyzny.

Druga część obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej miała miejsce w niedzielę, 6 września. W miejscu jednej z największych bitew kampanii wrześniowej 1939 roku, u podnóża Gór Borowskich, zebrali się mieszkańcy Bełchatowa oraz pobliskich miejscowości, a także parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, strażacy, uczniowie szkól, rolnicy i górnicy. Po przemówieniach i uroczystej mszy polowej odczytano Apel Poległych i oddano salwę honorową. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich.

Przypomnijmy, że Bitwa pod Borowską Górą często nazywana jest „Piotrkowskimi Termopilami”. Walki między 4. niemiecką dywizją pancerną, a jednostkami Armii Łódź i GO Piotrków trwały od 2 do 5 września 1939 roku. Po przerwaniu obrony polskiej pod Częstochową, obszar ten miały zabezpieczyć wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 pułk piechoty Legionów (płk Ludwika Czyżewskiego) i 301. batalion czołgów (majora Edmunda Karpowa). Zaciekłe walki trwały 4 dni, szczyt przechodził kilkakrotnie z rąk do rąk. Dochodziło do starć na bagnety, obie strony poniosły spore straty. W obronie Gór Borowskich zginęło 663 polskich żołnierzy, w tym co najmniej 16 oficerów.

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Będzie modernizacja bieżni na stadionie

tsa24.com23 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Jubileusz setnych urodzin mieszkańca Chrapanowa

tsa24.com23 lipca 2021

Dofinansowanie dla gminy na działalność klubów seniora

tsa24.com21 lipca 2021

Nowy mikrobus dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Zawichoście

tsa24.com20 lipca 2021

Żłobek “Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com16 lipca 2021

Uwaga! Miejscowość Łukawa – tragiczny wypadek z udziałem motocyklisty !

tsa24.com8 lipca 2021

Klimontów – Kryształowe Berło dla Mirosława Baki

tsa24.com7 lipca 2021

“Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021