W Sandomierzu

Wstyd na cały kraj

Wstyd na cały kraj

Majówka za pasem, a w Sandomierzu rozpoczyna się wojna o Podziemną Trasę Turystyczną, magistrat zlecił egzekucję komorniczą. Sezon turystyczny sprzyja miastu Ojca Mateusza, gdzie prawie wszystkie miejsca hotelowe są już zarezerwowane a turyści wciąż przybywają. Tymczasem sytuacja jednej z największych atrakcji turystycznych miasta stoi pod znakiem zapytania.

62 tys. zł to kwota jaką miasto zapłaci za egzekucję komorniczą. W marcu zapadł ostateczny wyrok Sądu II Instancji w Kielcach, na mocy którego PTTK miało oddać miastu Podziemną Trasę Turystyczną. Tak się jednak nie stało. PTTK wciąż korzysta z obiektu i nie zapowiada się żeby łatwo zrezygnowało. Przewodnicy zaproponowali burmistrzowi, że będą prowadzić działalność w podziemiach do końca sezonu turystycznego. Pomysł widocznie nie spodobał się włodarzowi miasta, który zdecydował się na egzekucję komorniczą. Nic dziwnego, że jednej i drugiej stronie zależy na władaniu Podziemną Trasą Turystyczną, która jest prawdziwą „żyłą złota”, to bowiem najbardziej oblegana przez turystów atrakcja w mieście.

Historia lubi się powtarzać
Wiosną ubiegłego roku przy pomocy komornika miasto przejęło od PTTK Bramę Opatowską. Decyzją burmistrza Bramą Opatowską administruje Sandomierskie Centrum Kultury. Spór miedzy miastem, a organizacją wyglądał dokładnie tak samo jak w przypadku Podziemnej Trasy Turystycznej. Oby miasto nie dopuściło do sytuacji, kiedy turyści zmierzający do słynnych sandomierskich lochów nie byli świadkami sporu komornika z prezesem PTTK i przewodnikami. Zamiast promocji, przyniesie to Sandomierzowi wstyd na cały kraj. Przeciętny turysta nie będzie wiedział z jakich powodów toczy się spór i kto jest winny, zobaczy tylko konflikt samorządu z organizacją turystyczną w czasie sezonu turystycznego.

Kiedy zakończy się walka?
28 września 2016. w Sądzie Rejonowym w Sandomierzu zapadł wyrok pierwszej instancji , w wyniku którego Sąd nakazał zwrot Podziemnej Trasy Turystycznej na rzecz Gminy Sandomierz. PTTK odwołało się od wyroku sądu pierwszej instancji. 30 marca w wydziale cywilnym odwoławczym Sądu Okręgowego w Kielcach zapadła decyzja o oddaleniu apelacji. Wyrok jest prawomocny, co oznacza, że Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego w Sandomierzu był zobowiązany wykonać orzeczenie sądu i oddać w ręce miasta Podziemną Trasę Turystyczną.

Oddział PTTK w Sandomierzu od kilku lat nie chce opuścić obiektu mimo, że umowa o dzierżawę wygasła w grudniu 2012 r. Poprzedni burmistrz miasta Jerzy Borowski nie przedłużył umowy na administrowanie Podziemną Trasą Turystyczną oraz Bramą Opatowską przez PTTK. Miasto wystąpiło na drogę sądową. Procedura trwała dość długo, a Magistrat poinformował, że dokumentacja jest gotowa, sprawa trafiła już do komornika, jednak nie wyznaczył on jeszcze terminu planowanej egzekucji.

Kto zapłaci za komornika?
Burmistrz zapowiada, że miasto pokryje teraz koszty komornicze, jednak wystąpi do PTTK o zwrot pieniędzy. Od 4 lat PTTK korzysta z Podziemnej Trasy Turystycznej wypłacając jedynie opłatę czynszową za dzierżawę. Spór na drodze sądowej rozpoczął się w 2013 roku, równolegle toczy się kilkanaście różnych procesów sądowych. Sprawy prowadzone są zarówno z powództwa PTTK jak i Gminy Sandomierz, np. o bezumowne korzystanie z obiektu.

G.Poniedzielski

5 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Sandomierzu

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

43. rocznica wyboru Karola Wojtyły na głowę Stolicy Apostolskiej

tsa24.com18 października 2021

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

tsa24.com15 października 2021

Wystawa fotografii reportażowej pt. „NURSES ON THE FRONT LINE” otwarta

tsa24.com15 października 2021

Wręczono odznaki „Przyjaciel Osób Niewidomych”

tsa24.com14 października 2021

Spotkanie w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

tsa24.com13 października 2021

Sandomierskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

tsa24.com13 października 2021

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022

tsa24.com13 października 2021