kultura i rozrywka

Wszystkie „ziółka” Pan burmistrza?

Wszystkie „ziółka” Pan burmistrza?

Od słowa do przysłowia.

W  żydowskim dowcipie biedny Żyd prosi rabina o radę, ponieważ ma mały dom i pełno dzieci przez co zrobiła się ciasnota nie do wytrzymania. Rabin poradził nieszczęśnikowi, żeby jeszcze wprowadził do domu kozę. Po kilku dniach Żyd przychodzi do rabina i mówi, że teraz to już w ogóle nie da się żyć. Na to rabin powiedział, żeby wyprowadzić z domu kozę. Za parę dni przychodzi Żyd wesoły i szczęśliwy i dziękuje rabinowi za radę, bo po wyprowadzeniu kozy w domu zrobiło się tyle miejsca …
Dobre rady od rabina?
Z podobną sytuacją mamy do czynienia w sandomierskim ratuszu. Pan burmistrz jest coraz bardziej w sytuacji wspomnianego Żyda i trochę króla, którego przytłaczają dworskie intrygi. Sandomierz miasto nieduże i atmosfera z ratusza szybko przenosi się  a całe miasto. A jest to tak. Pan burmistrz zatrudnia panią Katarzynę Zioło. Mówiło się nawet, że ta pani miała być jego zastępcą. Jakoś to nie wyszło i pani Zioło została asystentką , ale cały czas uważana jest za jednego z najbliższych doradców burmistrza. Mieć taki wpływ na włodarza miasta, to sprawa niebagatelna i pewnie warta zachodu i dozoru. Jest aż nadto sygnałów, że pani asystent dokłada wszelkich starań, żeby nikt nie był bliżej ucha burmistrza niż ona. Nie ma co mówić w tej sytuacji panu burmistrzowi musi być ciasno. Tymczasem okazuje się, że burmistrz ma swojego rabina w Kielcach i prawdopodobnie po partyjnej linii zielonej koniczynki dostał „radę”, że powinien lepiej gospodarzyć. W efekcie zrobił swoim doradcą Tadeusza Gospodarczyka z Tarnobrzega, który akurat w tym momencie pozostawał bez zajęcia. Władza centralna zdecydowała jednak, że samorządowym włodarzom nie wolno mieć doradców i pan Gospodarczyk został zastępcą naczelnika.
Kto się przewróci a komu nogę podstawią?
I zaczęło się! Oboje z ambicjami najbliższych doradców i całe szczęście, że burmistrz ma dwoje uszu, bo jak by miał jedno pewnie w walce o najbliższy dostęp do niego państwo zastępcy naczelnika już by je urwali. Zrobiła się dworska atmosfera w której faworyci monarchy toczą zaciekłą walkę o wyłączny wpływ na władcę i prestiż. Wydaje się, że więcej atutów ma pani Zioło i nie dlatego, że lepsze z niej zioło, ale przede wszystkim jest z Sandomierza. Pan Gospodarczyk to – jak mówią w widłach Wisły i Sanu – przywłoka z Tarnobrzega. I tego w Sandomierzu nie mogą panu burmistrzowi podarować. Nie wiadomo jaki jest stosunek pana burmistrza względem ciasnoty, ale sądzimy, że opisana sytuacja nie jest dla niego komfortowa. sprawa może wydawać się błaha i rodem z magla, ale niestety taka nie jest. Jesteśmy ciekawi w którym momencie pan burmistrz nie wytrzyma i postanowi kozę wyprowadzić z ratusza i kto tą kozą będzie? Co do jednego jesteśmy pewni; ta sytuacja już psuje wizerunek pana burmistrza i nie tyle może mieć wpływ, ale będzie mieć wpływ na wyborców. A o pewnych efektach tej sytuacji niebawem.
Weronika Przestój

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021