kultura i rozrywka

Wystawa autorstwa Magdaleny Rej pt. “Zwielokrotnienie”

Wystawa autorstwa Magdaleny Rej pt. “Zwielokrotnienie”

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy autorstwa Magdaleny Rej pt. ZWIELOKROTNIENIE. Wernisaż wystawy 31 stycznia 2020 r. o godz. 17:00 w Iluzjon Art Cafe przy Sandomierskim Centrum Kultury (Rynek 25/26).

Fotografie, które będzie można zobaczyć to efekt poszukiwania inspiracji, emocjonalnych uniesień i próby wyrażania siebie. Projekt rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej.

„Ludzka twarz fascynuje wielu artystów, nie tylko ze względu na jej piękno, ale i fakt, że wyraża ona nasze emocje i myśli, nasze doświadczenia życiowe i role odgrywane w społeczeństwie. Porównuje się ją czasem z mapą drogową naszego życia.

Przyglądając się twarzom próbujemy poznać innego człowieka, a także – poprzez porównanie zmierzyć się z własną tożsamością. Popularność autoportretów również wynika z tej potrzeby autorefleksji, określenia swojego ja w stosunku do „innego”, na którego patrzymy z zewnątrz, nawet, gdy bywa to nasze własne lustrzane odbicie.
Wśród wielu oglądanych przeze mnie portretów szczególnie zainspirowała mnie fotograficzna twórczość Cindy Sherman. Artystka, komponując kadry z nieistniejących filmów, wcielała się w różne postaci, tworząc cykl stereotypowych przedstawień kobiet w amerykańskich filmach klasy B. Prowadzi ona tu swoją własną grę z rolami społecznymi, przypisywanymi kobietom w patriarchalnym społeczeństwie Ameryki lat 50‐tych i 60‐tych, upodabniając się do nich i w pewnym sensie je parodiując.
W swoim projekcie poszłam śladami Cindy Sherman i spróbowałam przyglądnąć się obrazowi kobiet, przedstawianych w polskich filmach. Starałam się sięgnąć do szerokiego i zróżnicowanego spektrum filmowych bohaterek, stąd w mojej pracy prezentuję kobiety z bardzo różnych środowisk i epok, przedstawionych także odmiennymi środkami filmowymi. Odmiennie od Sherman, wzorowałam się tu na prawdziwych filmach i kreacjach aktorskich. Choć w swoich fotografiach starałam się możliwie wiernie upodobnić do wybranych postaci, nie traktowałam swojej roli, jako biernego powielania filmowych schematów. Było to dla mnie doświadczenie umożliwiające podjęcie dialogu nie tylko z bohaterkami filmowymi, ale i z samą sobą. Poświęcając dużo uwagi charakteryzacji, doborowi rekwizytów i aktorskiemu wcielaniu się w postaci, starałam się stworzyć portrety psychologiczne moich bohaterek, oddając całe bogactwo świata ich doznań i emocji. Doświadczenie to stało się równocześnie odkrywaniem nowych zakątków mojej tożsamości i zachętą do poszukiwania własnych środków wyrazu w sztuce fotografii.”

***
Magdalena Rej 
(ur. 1993 r.) – jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2017 roku obroniła dyplom artystyczny w pracowni dr hab. prof. UR Jana Maciucha oraz dr Krzysztofa Pisarka pt. „Twarz zwielokrotniona – w poszukiwaniu nowej narracji” otrzymując tytuł magistra sztuki. Uzyskała również Dyplom Uznania Rektora dla jednego z najlepszych absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od 2017 roku pracuje w Sandomierskim Centrum Kultury na stanowisku grafika komputerowego. Zajmuje się grafiką projektową i fotografią. Obecnie kontynuuje projekt fotograficzny rozpoczęty w ramach pracy magisterskiej.
Działalność Artystyczna:
Wystawy zbiorowe:
2019, Multimedialne dialogi z rzeczywistością – Prezentacja Pracowni Multimedialnej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Galeria Sztuki MOK w Dębicy
Fotografia: Fragment pracy magisterskiej

2017, Wystawa prac nominowanych do nagrody im. Jerzego Panka za najlepszy dyplom artystyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego roku 2017. Rzeszów
Fotografia: Fragment pracy magisterskiej

2017, Przyciąganie Wiosenne Fotografia Animacja Video, Antykwariat i Księgarnia Zbigniew Oprządek, Krosno
Fotografia: Zwielokrotnienie

2017, Życie. Instrukcja. Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie
Fotografia: Inwentaryzacja pokarmów
Animacje: Mówią

2016, Nowe Ilustracje, Galeria Arsenał, Białystok
Fotografia: Kadry

2016, Autofokus – Fotografia i Wideo BWA, Tarnów
Fotografie: Kadry

Wystawę będzie można oglądać od 31 stycznia do 27 lutego 2020r.

Zapraszamy.

Wstęp wolny!

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Jak mija drugi tydzień Ferie po Królewsku online ?

tsa24.com14 stycznia 2021

VII Koncert Kolęd i Prawosławnych Hymnów Bożego Narodzenia w Sandomierzu

tsa24.com13 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem

tsa24.com11 stycznia 2021

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com8 stycznia 2021

Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich

tsa24.com5 stycznia 2021

Akcja “Ferie po królewsku ” w Muzeum

tsa24.com4 stycznia 2021

“Zima w mieście z SCK”

tsa24.com30 grudnia 2020

Konkurs „Bliżej pszczół”

tsa24.com30 grudnia 2020