W Sandomierzu

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

Wystawa koncepcji rewitalizacji fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu

Otwarcia wystawy w dniu 15 czerwca 2021 r. w sandomierskim Ratuszu dokonał Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Monika Kuczyńska dyrektor personalny NSG Group w Polsce. Wystawa jest czynna w poniedziałki, czwartki, piątki, soboty oraz niedziele. Wstęp na nią jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

W marcu 2021 roku Pilkington Polska oraz Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie podpisały porozumienie, które stało się podstawą do ogłoszenia konkursu na rewitalizację fontanny na sandomierskim Małym Rynku. Konkurs skierowany był do studentów architektury, którzy w ten sposób mogli zdobyć doświadczenie w projektowaniu.

Fontanna na Małym Rynku to jego centralny punkt, miejsce spotkań wielu osób. Opracowanie koncepcji jej rewitalizacji pozwoli rozpocząć prace zmierzające do zmiany wizerunku Małego Rynku. Cieszymy się, że możemy brać udział w projektach, które wpływają na rzeczywistość oraz umożliwiają wdrożenie odważnych i nowoczesnych wizji studentów architektury – mówi Mariusz Kołodziej, Dyrektor Sprzedaży Pionu Szkła Architektonicznego Pilkington w Europie Wschodniej.

Na co zwracało uwagę jury

Oceny prac konkursowych dokonywała komisja konkursowa w składzie: Mariusz Kołodziej, Monika Kuczyńska, Ryszard Jania (przedstawiciele NSG Group w Polsce), Marcin Marzec (Burmistrz Sandomierza), Leszek Polanowski (Kierownik Delegatury Sandomierz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Kielcach) oraz architekci Piotr Gastman i Maciej Wyszogrodzki.

W ramach zajęć z projektowania architektonicznego studenci zmierzyli się z tematem przebudowy istniejącej fontanny usytuowanej w eksponowanej lokalizacji – centralnym miejscu Małego Rynku w Sandomierzu. Jednym z założeń było wykorzystanie w projekcie szkła budowlanego. Konkurs na rewitalizację fontanny na Małym Rynku w Sandomierzu jest dobrym przykładem tego, że ta kooperacja jest korzystna dla wszystkich zaangażowanych stron – miasto otrzymało ciekawe pomysły, a studentów dodatkowym możliwość odpowiedzi na rzeczywiste potrzeby w istniejącej lokalizacji – mówi mgr inż. arch. Piotr Gastman z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania.

Jury wybierało najlepsze propozycje wyłącznie w oparciu o część graficzną i opisową pracy konkursowej. Prace konkursowe oceniano pod względem zagospodarowania terenu, kompozycji i układu przestrzennego oraz architektury – brano pod uwagę zewnętrzne walory estetyczne, spełnienie wytycznych i zaleceń konserwatorskich. Komisja zwracała uwagę również na funkcjonalność i bezpieczeństwo, a także możliwość wdrożenia proponowanych rozwiązań.

Zwycięskie prace

Nadesłane prace prezentowały zupełnie różne podejście do przestrzeni miejskiej i do tematu fontanny. Wybór zwycięzcy był zatem nie tylko wyborem najciekawszej propozycji, ale również całościowej koncepcji, w jakim kierunku powinny podążyć zmiany na Małym Rynku. Wskazana praca to elegancka i skromna kompozycja szklanych prostopadłościanów rozstawionych w istniejącym basenie fontanny. Nagrodzona forma wzmacnia wyraz plastyczny obiektu, do którego mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić a jednocześnie stwarza nowy kontekst dla obserwacji wody o różnych porach dnia. Po zmroku podświetlana szklana kompozycja ma szansę stać się nową atrakcją Sandomierza. Wybór zwycięskiej pracy to ukłon w kierunku historii Sandomierza i obecnej formy zagospodarowania Małego Rynku. To także wskazanie, że w dobrej, historycznej przestrzeni niewielkie interwencje urbanistyczne mogą znacząco podnosić jakość i odmienić wizerunek miejsca.

Po przejrzeniu i analizie przesłanych propozycji jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia oraz nagrodę główną. Wyróżnienia w kwocie 1000 złotych otrzymały projekty Anny Panfilovej, Tarasa Polnyuka i Leny Olszewskiej. Pierwszą nagrodę w kwocie 3000 złotych przyznano Natalii Szymańskiej.

 

 

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021