Bez kategorii

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Emmendingen będą mogli oglądać wystawę „Sandomierz wczoraj i dzisiaj”, a na niej miedzy innymi kopię słynnej XIV-wiecznej korony hełmowej, znalezionej w Sandomierzu a przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu.

Ekspozycja w wersji niemieckojęzycznej przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w 730 rocznicę uzyskania praw miejskich przez Sandomierz i 25 rocznicę podpisania umowy o współpracy z Emmendingen.
Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek, 17 czerwca. Ekspozycję otworzyli Panowie: Peter Weiss – poseł z ramienia CDU do Bundestagu z landu Badenia-Wirtembergia, Hans-Jörg Jenne reprezentujący samorząd Emmendingen i Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

wystawa_emmendingen (1)

Oprócz informacji dotyczących wystawy związanej z historią Sandomierza i regionu, zebrani mieli okazję dowiedzieć się o efektach dotychczasowej współpracy miast partnerskich. Poseł Peter Weiss w swym wystąpieniu podkreślał w sposób szczególny ważkość wieloletniej już współpracy polsko-niemieckiej, czego wyrazem była m.in. wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Niemczech, jak też robocza wizyta w Polsce Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z Danielą Schadt. Tym niemniej niezależnie od spotkań na najwyższym szczeblu politycznym, właśnie współpraca pomiędzy społecznościami lokalnymi, w tym np. wymiany grup młodzieży oraz inicjatywy kulturalne (czego dowodem jest ekspozycja o historii Sandomierza w Emmendingen) są dowodem pogłębiania partnerskiej współpracy.

wystawa_emmendingen (2)

W otwarciu sandomierskiej ekspozycji wzięli udział – poza licznie zebranymi mieszkańcami Emmendingen – również przedstawiciele partnerskiego dla nas i strony niemieckiej Newark on Trent (Wielka Brytania) oraz prowansalskiego miasta i gminy Six-Fours-les-Plages. Atrakcjami wernisażu był występ zespołu muzycznego Frank Goos Trio, a także degustacja sandomierskiego wina, przygotowana przez naszych winiarzy. Zebrani goście mieli również okazję zobaczyć film reklamowy, pokazujący Sandomierz, a ponadto dowiedzieć się co nieco – dzięki specjalnie przygotowanej w języku niemieckim ulotce – o historii Muzeum, mieszczącego się w byłym zamku królewskim.

W czasie wernisażu Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski przekazał przedstawicielom samorządu Emmendingen brązowy model sandomierskiego ratusza, ku pamięci łączących nas związków, uczczenia lat współpracy, ale również z myślą o jej rozwijaniu w bliższej i dalszej perspektywie.

wystawa_emmendingen (3)

Wystawa w Niemczech została przygotowana merytorycznie przez dr hab. Tomisława Giergiela, Karolinę Garnuszek oraz dr Dominika Abłamowicza; nad jej oprawą graficzną pracowała  Bogusława Gancarz, a poza zdjęciami z Muzeum (autorstwa Marka Banaczka) wykorzystano użyczone przez dr Janusza Suszynę i niżej podpisanego. Tłumaczenia tekstów na język niemiecki (tablice, ulotki) dokonała Jadwiga Siedlecka-Siwuda. Podczas przygotowania ekspozycji w emmendińskim ratuszu dużej pomocy udzielił nam Hans-Jörg Jenne wraz ze współpracownikami. Za okazaną pomoc bardzo serdecznie dziękujemy ciesząc się, iż wystawa spotkała się z zainteresowaniem.
Wystawa jest dostępna dla wszystkich chętnych na parterze nowego ratusza w Emmendingen, w godzinach pracy urzędu.

źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

tsa24.com30 września 2021

Szpital w Sandomierzu – „Całkowity zakaz odwiedzin”

tsa24.com20 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

tsa24.com13 września 2021

„Profilaktyka 40 PLUS”- Masz 40 lat? Skorzystaj z darmowych badań

tsa24.com7 lipca 2021

Policja apeluje o ostrożność nad wodą

tsa24.com23 czerwca 2021

Sukces matematyczny na szczeblu międzynarodowym Julii i Krystiana

tsa24.com15 czerwca 2021

Piknik Charytatywny z Okazji Dnia Dziecka w Sandomierzu

tsa24.com27 maja 2021

Zagłosuj na podwórko NIVEA w Sandomierzu

tsa24.com25 maja 2021

Zmarł ks. Tomasz Kotulski

tsa24.com28 kwietnia 2021