Bez kategorii

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Emmendingen będą mogli oglądać wystawę „Sandomierz wczoraj i dzisiaj”, a na niej miedzy innymi kopię słynnej XIV-wiecznej korony hełmowej, znalezionej w Sandomierzu a przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu.

Ekspozycja w wersji niemieckojęzycznej przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w 730 rocznicę uzyskania praw miejskich przez Sandomierz i 25 rocznicę podpisania umowy o współpracy z Emmendingen.
Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek, 17 czerwca. Ekspozycję otworzyli Panowie: Peter Weiss – poseł z ramienia CDU do Bundestagu z landu Badenia-Wirtembergia, Hans-Jörg Jenne reprezentujący samorząd Emmendingen i Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

wystawa_emmendingen (1)

Oprócz informacji dotyczących wystawy związanej z historią Sandomierza i regionu, zebrani mieli okazję dowiedzieć się o efektach dotychczasowej współpracy miast partnerskich. Poseł Peter Weiss w swym wystąpieniu podkreślał w sposób szczególny ważkość wieloletniej już współpracy polsko-niemieckiej, czego wyrazem była m.in. wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Niemczech, jak też robocza wizyta w Polsce Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z Danielą Schadt. Tym niemniej niezależnie od spotkań na najwyższym szczeblu politycznym, właśnie współpraca pomiędzy społecznościami lokalnymi, w tym np. wymiany grup młodzieży oraz inicjatywy kulturalne (czego dowodem jest ekspozycja o historii Sandomierza w Emmendingen) są dowodem pogłębiania partnerskiej współpracy.

wystawa_emmendingen (2)

W otwarciu sandomierskiej ekspozycji wzięli udział – poza licznie zebranymi mieszkańcami Emmendingen – również przedstawiciele partnerskiego dla nas i strony niemieckiej Newark on Trent (Wielka Brytania) oraz prowansalskiego miasta i gminy Six-Fours-les-Plages. Atrakcjami wernisażu był występ zespołu muzycznego Frank Goos Trio, a także degustacja sandomierskiego wina, przygotowana przez naszych winiarzy. Zebrani goście mieli również okazję zobaczyć film reklamowy, pokazujący Sandomierz, a ponadto dowiedzieć się co nieco – dzięki specjalnie przygotowanej w języku niemieckim ulotce – o historii Muzeum, mieszczącego się w byłym zamku królewskim.

W czasie wernisażu Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski przekazał przedstawicielom samorządu Emmendingen brązowy model sandomierskiego ratusza, ku pamięci łączących nas związków, uczczenia lat współpracy, ale również z myślą o jej rozwijaniu w bliższej i dalszej perspektywie.

wystawa_emmendingen (3)

Wystawa w Niemczech została przygotowana merytorycznie przez dr hab. Tomisława Giergiela, Karolinę Garnuszek oraz dr Dominika Abłamowicza; nad jej oprawą graficzną pracowała  Bogusława Gancarz, a poza zdjęciami z Muzeum (autorstwa Marka Banaczka) wykorzystano użyczone przez dr Janusza Suszynę i niżej podpisanego. Tłumaczenia tekstów na język niemiecki (tablice, ulotki) dokonała Jadwiga Siedlecka-Siwuda. Podczas przygotowania ekspozycji w emmendińskim ratuszu dużej pomocy udzielił nam Hans-Jörg Jenne wraz ze współpracownikami. Za okazaną pomoc bardzo serdecznie dziękujemy ciesząc się, iż wystawa spotkała się z zainteresowaniem.
Wystawa jest dostępna dla wszystkich chętnych na parterze nowego ratusza w Emmendingen, w godzinach pracy urzędu.

źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem!

tsa24.com4 stycznia 2021

Inwestycja zaprojektowana z myślą o przyszłości

tsa24.com30 grudnia 2020

Mamy dwa nowe i cztery wyremontowane mosty w województwie

tsa24.com11 grudnia 2020

Zawieszanie linii Tarnobrzeg – Gdańsk

tsa24.com10 listopada 2020

Rozpoczynamy nabór wolontariuszy do 29. Finału WOŚP

tsa24.com9 listopada 2020

Darmowy listopad 2020. Zaproszenie na konferencję online

tsa24.com5 listopada 2020

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com22 lipca 2020
prąd

Planowane wyłączenia prądu

tsa24.com7 lipca 2020