Bez kategorii

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Wystawa o Sandomierzu w Emmendingen

Przez najbliższy miesiąc mieszkańcy Emmendingen będą mogli oglądać wystawę „Sandomierz wczoraj i dzisiaj”, a na niej miedzy innymi kopię słynnej XIV-wiecznej korony hełmowej, znalezionej w Sandomierzu a przypisywanej Kazimierzowi Wielkiemu.

Ekspozycja w wersji niemieckojęzycznej przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w 730 rocznicę uzyskania praw miejskich przez Sandomierz i 25 rocznicę podpisania umowy o współpracy z Emmendingen.
Wernisaż wystawy odbył się w miniony piątek, 17 czerwca. Ekspozycję otworzyli Panowie: Peter Weiss – poseł z ramienia CDU do Bundestagu z landu Badenia-Wirtembergia, Hans-Jörg Jenne reprezentujący samorząd Emmendingen i Marek Bronkowski, burmistrz Sandomierza.

wystawa_emmendingen (1)

Oprócz informacji dotyczących wystawy związanej z historią Sandomierza i regionu, zebrani mieli okazję dowiedzieć się o efektach dotychczasowej współpracy miast partnerskich. Poseł Peter Weiss w swym wystąpieniu podkreślał w sposób szczególny ważkość wieloletniej już współpracy polsko-niemieckiej, czego wyrazem była m.in. wizyta Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z Małżonką w Niemczech, jak też robocza wizyta w Polsce Prezydenta Niemiec Joachima Gaucka z Danielą Schadt. Tym niemniej niezależnie od spotkań na najwyższym szczeblu politycznym, właśnie współpraca pomiędzy społecznościami lokalnymi, w tym np. wymiany grup młodzieży oraz inicjatywy kulturalne (czego dowodem jest ekspozycja o historii Sandomierza w Emmendingen) są dowodem pogłębiania partnerskiej współpracy.

wystawa_emmendingen (2)

W otwarciu sandomierskiej ekspozycji wzięli udział – poza licznie zebranymi mieszkańcami Emmendingen – również przedstawiciele partnerskiego dla nas i strony niemieckiej Newark on Trent (Wielka Brytania) oraz prowansalskiego miasta i gminy Six-Fours-les-Plages. Atrakcjami wernisażu był występ zespołu muzycznego Frank Goos Trio, a także degustacja sandomierskiego wina, przygotowana przez naszych winiarzy. Zebrani goście mieli również okazję zobaczyć film reklamowy, pokazujący Sandomierz, a ponadto dowiedzieć się co nieco – dzięki specjalnie przygotowanej w języku niemieckim ulotce – o historii Muzeum, mieszczącego się w byłym zamku królewskim.

W czasie wernisażu Burmistrz Miasta Sandomierza Marek Bronkowski przekazał przedstawicielom samorządu Emmendingen brązowy model sandomierskiego ratusza, ku pamięci łączących nas związków, uczczenia lat współpracy, ale również z myślą o jej rozwijaniu w bliższej i dalszej perspektywie.

wystawa_emmendingen (3)

Wystawa w Niemczech została przygotowana merytorycznie przez dr hab. Tomisława Giergiela, Karolinę Garnuszek oraz dr Dominika Abłamowicza; nad jej oprawą graficzną pracowała  Bogusława Gancarz, a poza zdjęciami z Muzeum (autorstwa Marka Banaczka) wykorzystano użyczone przez dr Janusza Suszynę i niżej podpisanego. Tłumaczenia tekstów na język niemiecki (tablice, ulotki) dokonała Jadwiga Siedlecka-Siwuda. Podczas przygotowania ekspozycji w emmendińskim ratuszu dużej pomocy udzielił nam Hans-Jörg Jenne wraz ze współpracownikami. Za okazaną pomoc bardzo serdecznie dziękujemy ciesząc się, iż wystawa spotkała się z zainteresowaniem.
Wystawa jest dostępna dla wszystkich chętnych na parterze nowego ratusza w Emmendingen, w godzinach pracy urzędu.

źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Bez kategorii

Więcej w Bez kategorii

Zmarł ks. Tomasz Kotulski

tsa24.com28 kwietnia 2021

Sukces tancerek FT PARADOX

tsa24.com26 kwietnia 2021

Nowe nasadzenia w Sandomierzu

tsa24.com23 kwietnia 2021

Pilnie ! Poszukiwani wolontariusze, którzy mogą wesprzeć rodziców Bartusia

tsa24.com21 kwietnia 2021

List samorządowców do Premiera Mateusza Morawieckiego

tsa24.com14 kwietnia 2021

Kuria Diecezjalna przekazała datki z akcji “Na pomoc Chorwacji”

tsa24.com11 marca 2021

Pożar budynku mieszkalnego w miejscowości Złota

tsa24.com3 marca 2021

Nagrody Publiczności w konkursie “Porównania 29”

tsa24.com19 stycznia 2021

Ferie zimowe z komiksem!

tsa24.com4 stycznia 2021