Zapraszamy na najnowszą wystawę rzeźby profesora Adama Myjaka, zatytułowaną – POWROTY. RZEŹBA/RYSUNEK. Prezentacja twórczości wybitnego polskiego rzeźbiarza i pedagoga otwiera jesienny sezon wystawienniczy w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu.
Zawarta w tytule idea wystawy, opiera się zarówno na samym wydarzeniu artystycznym – ekspozycji wybranych przez profesora rzeźb i projektów, jak i przypomnieniu związków artysty z Sandomierzem – wspomnieniowego powrotu do tzw. ” okresu sandomierskiego ” – kilku lat nauki w szkole podstawowej, a później w prestiżowym Collegium Gostomianum (I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza). Patronat nad wystawą objął Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski.
Dla wszystkich zwiedzających, wystawa będzie dostępna od 16 września 2016 do 31 stycznia 2017 roku.
Prof. Adam Myjak w swojej pracowni w Zalesiu.
Fot. z archiwum A. Myjaka
ADAM MYJAK, polski rzeźbiarz i pedagog, profesor zwyczajny i rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Studiował na Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP w pracowni prof. Stanisława Kulona, a następnie w pracowniach profesorów: Stanisława Słoniny, Zofii Demkowskiej i Bohdana Chmielewskiego. Po ukończeniu studiów (z wyróżnieniem w 1971 roku) artysta związał swoje życie zawodowe z Warszawą i z macierzystą uczelnią, w której pracuje do dziś, piastując funkcję rektora (tylko w latach 1979-1981 przebywał na stypendium twórczym w Duisburgu – RFN, gdzie na tamtejszym Uniwersytecie na Wydziale Sztuk Pięknych wykładał rzeźbę). W ASP przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej od asystenta do profesora zwyczajnego, kilkakrotnie wybierany na rektora tej uczelni. Wielokrotnie uhonorowany nagrodami, wyróżnieniami i medalami w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W 2005 został odznaczony przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Adam Myjak jest autorem licznych realizacji pomnikowych, plenerowych, medalierskich oraz scenograficznych. Na swoim koncie wystawienniczym ma ponad 50 wystaw indywidualnych krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Muzeum Śląskim w Katowicach, Muzeum w Bochum, Muzeum Lehmbruck w Duisburgu, a także w zbiorach prywatnych krajowych i zagranicznych.
źródło: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
Facebook
RSS