W powiecie

Wzruszające, współczesne “Jasełka dworcowe”

Wzruszające, współczesne “Jasełka dworcowe”

Gimnazjaliści i licealiści oraz opiekunowie przygotowali w Zawichoście nietypowe jasełka dworcowe. Pierwsza odsłona jasełek została wystawiona w miejscowej szkole druga 10 stycznia w w MGOK Zawichoście.

– Celem, jaki współczesna sztuka stawia sobie to ekstrawagancja, zaszokowanie. Wydaje się, że teatr już dawno zerwał z tradycją piękna i wzruszenia. Stąd autor scenariusza „Jasełek dworcowych” postanowił przenieść akcję we współczesność, w wigilijny dzień trójki bezdomnych, którzy koczują na dworcu kolejowym. Ten pomysł zaskakuje wszystkich. Zmienia się więc perspektywa oglądu i formy teatralnej. Przekraczamy schemat jasełek wchodząc w misterium, czyli w takie przedstawienie tajemnicy Bożego Narodzenia, które staje się Wydarzeniem obligującym do zajęcia osobistego stanowiska. Nie tylko bezdomni konfrontują się z niezwykłymi pasażerami, którzy legitymują się stałym paszportem biblijnym. Odbiorcy spektaklu również, ponieważ to dotyka i dotyczy – mówiła s. Alicja Rutkowska CHR.

Podczas tych jasełek nie da się pozostać zdystansowanym odbiorcą. Misterium to przedstawienie utkane ze słów, ciszy, piękna scenicznego obrazu i refleksyjnej muzyki, która zaprasza do kontemplacji. Akcja nie jest tu najważniejsza, służy poruszeniu serca, które wrażliwie reaguje na nasuwające się skojarzenia, wspomnienia czy tęsknoty. Jest zatem czas na łzy ocierane ukradkiem i uśmiech tanecznego rozbawienia. Okazuje się, że historia dzieciątka Jezus to również i dziś wydarzenie, wobec którego trzeba się określić. Pasterz i królowie szukali Mesjasza, Herod z lęku chciał Go wyeliminować z życia i historii, Maryja prosiła, aby otworzyć serce na MIŁOŚĆ, a megafonista dworcowy zapowiadał, aby “wsiąść do PEWNEGO pociągu” dodawały Alicja Hołoda i Danuta Kinal.

2foto6458

2foto6459

2foto6461

2foto6462

2foto6463

2foto6464

2foto6465

2foto6466

źródło: Diecezja Sandomierska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Budowa nowej stacji ujęcia wody coraz bliżej

tsa24.com19 stycznia 2021
diecezja

Finał akcji „Gwiazdka dla Potrzebującego”

tsa24.com14 stycznia 2021

Burmistrz Koprzywnicy kwestuje dla WOŚP. Sprawdź co wystawiła na aukcję

tsa24.com13 stycznia 2021

Setne urodziny Pani Stanisławy

tsa24.com12 stycznia 2021

Proste i skuteczne sposoby na bezpieczne ferie

tsa24.com12 stycznia 2021

Powrót uczniów klas I-III do nauczania stacjonarnego

tsa24.com11 stycznia 2021

Wsparcie działalności Grupy Ratownictwa PCK w Sandomierzu

tsa24.com8 stycznia 2021

eSkarbonka Sandomierskiego Sztabu WOŚP już aktywna!

tsa24.com7 stycznia 2021

Koprzywnica aplikuje o dofinansowanie w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych

tsa24.com5 stycznia 2021