W powiecie

Wzruszające, współczesne „Jasełka dworcowe”

Wzruszające, współczesne „Jasełka dworcowe”

Gimnazjaliści i licealiści oraz opiekunowie przygotowali w Zawichoście nietypowe jasełka dworcowe. Pierwsza odsłona jasełek została wystawiona w miejscowej szkole druga 10 stycznia w w MGOK Zawichoście.

– Celem, jaki współczesna sztuka stawia sobie to ekstrawagancja, zaszokowanie. Wydaje się, że teatr już dawno zerwał z tradycją piękna i wzruszenia. Stąd autor scenariusza „Jasełek dworcowych” postanowił przenieść akcję we współczesność, w wigilijny dzień trójki bezdomnych, którzy koczują na dworcu kolejowym. Ten pomysł zaskakuje wszystkich. Zmienia się więc perspektywa oglądu i formy teatralnej. Przekraczamy schemat jasełek wchodząc w misterium, czyli w takie przedstawienie tajemnicy Bożego Narodzenia, które staje się Wydarzeniem obligującym do zajęcia osobistego stanowiska. Nie tylko bezdomni konfrontują się z niezwykłymi pasażerami, którzy legitymują się stałym paszportem biblijnym. Odbiorcy spektaklu również, ponieważ to dotyka i dotyczy – mówiła s. Alicja Rutkowska CHR.

Podczas tych jasełek nie da się pozostać zdystansowanym odbiorcą. Misterium to przedstawienie utkane ze słów, ciszy, piękna scenicznego obrazu i refleksyjnej muzyki, która zaprasza do kontemplacji. Akcja nie jest tu najważniejsza, służy poruszeniu serca, które wrażliwie reaguje na nasuwające się skojarzenia, wspomnienia czy tęsknoty. Jest zatem czas na łzy ocierane ukradkiem i uśmiech tanecznego rozbawienia. Okazuje się, że historia dzieciątka Jezus to również i dziś wydarzenie, wobec którego trzeba się określić. Pasterz i królowie szukali Mesjasza, Herod z lęku chciał Go wyeliminować z życia i historii, Maryja prosiła, aby otworzyć serce na MIŁOŚĆ, a megafonista dworcowy zapowiadał, aby „wsiąść do PEWNEGO pociągu” dodawały Alicja Hołoda i Danuta Kinal.

2foto6458

2foto6459

2foto6461

2foto6462

2foto6463

2foto6464

2foto6465

2foto6466

źródło: Diecezja Sandomierska

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Bartuś Przychodzki zebrał kwotę na najdroższy lek świata !

tsa24.com21 października 2021

Złodzieje pracują też na cmentarzu. Zachowaj czujność !

tsa24.com19 października 2021

Uroczyste otwarcie Żłobka „Wesołe Maluszki” w Samborcu

tsa24.com15 października 2021

Gloria Artis dla Andrzeja Cebuli

tsa24.com13 października 2021

Wypadek ciągnika rolniczego w miejscowości Pęczyny

tsa24.com12 października 2021

Popularny aktor Jerzy Bończak przyjedzie do Ossolina!

tsa24.com11 października 2021

Oszukana 28-latka, straciła sporo pieniędzy

tsa24.com8 października 2021

Utrudnienia w ruchu na przejeździe kolejowym

tsa24.com8 października 2021