W Sandomierzu

XVI. Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

XVI. Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

Sandomierz każdego roku, nieprzerwanie od 16 lat, świętuje Dzień Św. Patryka.

Kultywując tę długą i piękną tradycję w niedzielę 17 marca br. wszyscy miłośnicy kultury irlandzkiej mogli doświadczyć szeregu atrakcji w iście irlandzkim stylu.

Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła Ambasador Irlandii w Polsce Emer O’Connell. Dzięki temu sandomierski Dzień Św. Patryka został włączony do ogólnopolskiego Festiwalu św. Partyka.

Organizatorzy wydarzenia, czyli Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski
w Sandomierzu, przygotowali atrakcyjny program artystyczny, który mamy nadzieję, na długo pozostanie w pamięci.

Główny koncert miał miejsce o godz. 18.00 w Porcie Kultury (Portowa 24).

Licznie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję doświadczyć niezwykłego połączenia muzyki w wykonaniu zespołu Jig Reel Maniacs oraz tańca grupy Tuatha & Ellorien Irish Dance. Tego wieczoru podziwiano wyjątkowe widowisko – fuzję muzyki, tańca, poezji i oryginalnych wizualizacji autorstwa Tomasza Frąszczaka.

Jig Reel Maniacs to jedna z najstarszych grup muzycznych w naszym kraju inspirująca się tradycją muzyczną krain celtyckich takich jak Irlandia, Szkocja, Walia i Bretania. Zespołowi towarzyszyli tancerze z formacji Tuatha & Ellorien Irish Dance.

Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim tworzyły cudowny klimat, dodatkowo recytowane fragmenty poezji przesiąknięte tradycją gaelickich i bretońskich bardów harmonijnie przeplatały się z dźwiękami skrzypiec, flażolteu, akordeonu, gitar i perkusji.

Widowisko multimedialne Eachtra to niepowtarzalna przygoda, podróż na wyspy i morza celtyckie, lekcja geografii prowadzona słowem, obrazem, muzyką i ruchem.

Dwugodzinne widowisko muzyczno–taneczne zostało docenione owacją na stojąco. Oklaskiwano zarówno umiejętności muzyczne i taneczne występujących artystów, jaki i ich niezwykłe wprost poczucie humoru oraz talent do bezpośredniego kontaktu z publicznością.

Kontynuacją wieczoru był tym razem akustyczny koncert w wykonaniu zespołu Jig Reel Maniacs, który rozpoczął się po godz. 21.00 w Lapidarium pod Ratuszem. Muzycy zaprezentowali na wstępie spokojną, nastrojową muzykę, która w połączeniu z klubową atmosferą nadała wydarzeniu swobodny charakter.

Całość ubarwiło zielone, nastrojowe światło, zielone trunki oraz zielone elementy garderoby wśród publiczności. Jak na iście irlandzką biesiadę przystało nie zabrakło żywiołowych tańców w wykonaniu tancerzy z zespołu Tuatha & Ellorien.

Zgodnie z zapowiedzią najbardziej zielone i pomysłowe stroje zostały nagrodzone przez organizatorów w postaci drobnych upominków oraz płyt od zespołu Jig Reel Maniacs.

Tegoroczny sandomierski Dzień św. Patryka z pewnością zostanie na długo w pamięci tych, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym klimatycznym i uroczystym wydarzeniu. Pozostaje czekać na kolejny już XVII Dzień św. Patryka.

img-5428

img-5420

img-5384

20190317-223546-001

20190317-215018

20190317-214727

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

I Memoriał Franciszka Makowskiego

tsa24.com29 lipca 2021

Wolne Śpiewanie na Dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Profilaktyczna sobota w Sandomierzu

tsa24.com26 lipca 2021

Adam Kołodziej wywalczył srebrny medal w Suwałkach

tsa24.com26 lipca 2021

IV Gala Orderu Rzeki Wisły oraz Festival Dookoła Wody

tsa24.com26 lipca 2021

Uważajcie na oszustów internetowych

tsa24.com23 lipca 2021

Święto sandomierskich policjantów

tsa24.com23 lipca 2021

Zmarł sandomierski rzeźbiarz Szczepan Siudak

tsa24.com22 lipca 2021

XXX Festiwal Muzyka w Sandomierzu

tsa24.com21 lipca 2021