W Sandomierzu

XVI. Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

XVI. Dzień Św. Patryka w Sandomierzu

Sandomierz każdego roku, nieprzerwanie od 16 lat, świętuje Dzień Św. Patryka.

Kultywując tę długą i piękną tradycję w niedzielę 17 marca br. wszyscy miłośnicy kultury irlandzkiej mogli doświadczyć szeregu atrakcji w iście irlandzkim stylu.

Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła Ambasador Irlandii w Polsce Emer O’Connell. Dzięki temu sandomierski Dzień Św. Patryka został włączony do ogólnopolskiego Festiwalu św. Partyka.

Organizatorzy wydarzenia, czyli Sandomierskie Centrum Kultury oraz Urząd Miejski
w Sandomierzu, przygotowali atrakcyjny program artystyczny, który mamy nadzieję, na długo pozostanie w pamięci.

Główny koncert miał miejsce o godz. 18.00 w Porcie Kultury (Portowa 24).

Licznie zgromadzona publiczność miała niepowtarzalną okazję doświadczyć niezwykłego połączenia muzyki w wykonaniu zespołu Jig Reel Maniacs oraz tańca grupy Tuatha & Ellorien Irish Dance. Tego wieczoru podziwiano wyjątkowe widowisko – fuzję muzyki, tańca, poezji i oryginalnych wizualizacji autorstwa Tomasza Frąszczaka.

Jig Reel Maniacs to jedna z najstarszych grup muzycznych w naszym kraju inspirująca się tradycją muzyczną krain celtyckich takich jak Irlandia, Szkocja, Walia i Bretania. Zespołowi towarzyszyli tancerze z formacji Tuatha & Ellorien Irish Dance.

Delikatne choreografie tańczone w baletkach, wraz z energetycznym stepem irlandzkim tworzyły cudowny klimat, dodatkowo recytowane fragmenty poezji przesiąknięte tradycją gaelickich i bretońskich bardów harmonijnie przeplatały się z dźwiękami skrzypiec, flażolteu, akordeonu, gitar i perkusji.

Widowisko multimedialne Eachtra to niepowtarzalna przygoda, podróż na wyspy i morza celtyckie, lekcja geografii prowadzona słowem, obrazem, muzyką i ruchem.

Dwugodzinne widowisko muzyczno–taneczne zostało docenione owacją na stojąco. Oklaskiwano zarówno umiejętności muzyczne i taneczne występujących artystów, jaki i ich niezwykłe wprost poczucie humoru oraz talent do bezpośredniego kontaktu z publicznością.

Kontynuacją wieczoru był tym razem akustyczny koncert w wykonaniu zespołu Jig Reel Maniacs, który rozpoczął się po godz. 21.00 w Lapidarium pod Ratuszem. Muzycy zaprezentowali na wstępie spokojną, nastrojową muzykę, która w połączeniu z klubową atmosferą nadała wydarzeniu swobodny charakter.

Całość ubarwiło zielone, nastrojowe światło, zielone trunki oraz zielone elementy garderoby wśród publiczności. Jak na iście irlandzką biesiadę przystało nie zabrakło żywiołowych tańców w wykonaniu tancerzy z zespołu Tuatha & Ellorien.

Zgodnie z zapowiedzią najbardziej zielone i pomysłowe stroje zostały nagrodzone przez organizatorów w postaci drobnych upominków oraz płyt od zespołu Jig Reel Maniacs.

Tegoroczny sandomierski Dzień św. Patryka z pewnością zostanie na długo w pamięci tych, którzy mieli okazję uczestniczyć w tym klimatycznym i uroczystym wydarzeniu. Pozostaje czekać na kolejny już XVII Dzień św. Patryka.

img-5428

img-5420

img-5384

20190317-223546-001

20190317-215018

20190317-214727

Źródło: UM Sandomierz 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Bezpieczeństwo podczas nadchodzącego weekendu

tsa24.com29 października 2021

Szarpanie za mundur i obelgi nie pomogły

tsa24.com29 października 2021

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zmiana organizacji ruchu

tsa24.com29 października 2021

Budowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w Sandomierzu

tsa24.com27 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021