
W tym roku konkurs organizowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, “Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro…” odbywa się pod hasłem “Geologiczne barwy Ziemi”. Prace można nadsyłać do 1 kwietnia.
Zapraszamy uczniów klas IV, V i VI szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych przygotowano konkurs wiedzy geologicznej i środowiskowej. Konkurs ten obejmuje obszarem całą Polskę, a od 2006 r. część plastyczna Konkursu organizowana jest również przy współudziale Litewskiej Służby Geologicznej.
Konkurs plastyczny
Konkurs obejmie obszar całej Polski podzielonej na sześć regionów. Równolegle konkurs plastyczny organizowany jest na Litwie. Finały regionalne (półfinały) rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów. Ich zwycięzcy rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XVIII EDYCJI KONKURSU. Konkurs rozegrany zostanie w Muzeum Geologicznym w Warszawie oraz w placówkach regionalnych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: Oddziale Dolnośląskim (Wrocław), Oddziale Geologii Morza (Gdańsk), Oddziale Górnośląskim (Sosnowiec), Oddziale Świętokrzyskim (Kielce) i Oddziale Pomorskim (Szczecin).
Podobnie jak w latach ubiegłych do udziału w części plastycznej konkursu zapraszamy również uczniów polskich szkół podstawowych za granicą. Prace należy przysyłać do Muzeum Geologicznego w Warszawie z dopiskiem:
“KONKURS …………… ” (kraj, w którym znajduje się szkoła, np. KONKURS UKRAINA). Tegoroczna edycja konkursu, dzięki porozumieniu pomiędzy Polską i Litewską Służbą Geologiczną, po raz kolejny będzie miała CHARAKTER MIĘDZYNARODOWY. Część plastyczna przeprowadzona zostanie również na Litwie.
I etap konkursu – finał regionalny (półfinał): Polega na przygotowaniu przez ucznia pracy plastycznej o opisanej poniżej tematyce i przesłaniu jej do odpowiedniej siedziby organizatora zgodnie z formalnymi warunkami przyjęcia pracy (patrz niżej). W etapie tym wyłonione zostaną prace nagrodzone i ewentualnie wyróżnione w regionie świętokrzyskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim. Uroczystość półfinałowa (wręczenia nagród) odbędzie się w maju. O jej terminie i miejscu laureaci zostaną powiadomieni e-mailowo, faxem i/lub telefonicznie. Najlepsza praca plastyczna zakwalifikowana zostanie do finału ogólnopolskiego. Ziemię w całej swojej krasie mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy.
Tematyka:
1. Ziemię w całej swojej krasie mieliśmy okazję zobaczyć po raz pierwszy na zdjęciu wykonanym z kosmosu przez załogę amerykańskiej misji Apollo 8. Widoczna na nim niebieskawa kula przykryta miejscami białymi wstęgami chmur, zrobiła spore wrażenie zarówno na astronautach jak i mieszkańcach naszego globu. Od tej pory przylgnęło do niej pewne określenie – „błękitna planeta”, które zakorzeniło się dość mocno w świadomości ludzi. Czy błękit, to jedyny, dominujący kolor Ziemi? Czy może nas ona jeszcze czymś zaskoczyć? Oczywiście!
2. Ileż to razy patrzyliśmy oczarowani na okazy kryształów i minerałów, wystawione w muzealnych gablotach, czy też spotykane bezpośrednio w terenie? Ich wyjątkowe piękno przyciągało nasz wzrok kusząc swoimi różnorodnymi barwami. Ileż to razy staliśmy w zachwycie przed ścianami odsłoniętych przewodów wulkanicznych, kanionów, łańcuchów górskich, czy też klifów w których niesamowite wzory namalowała Matka Natura kolorowymi warstwami skał? Ile w końcu razy podziwiając rekonstrukcje i modele prehistorycznych mieszkańców Ziemi zaskoczeni byliśmy ich niekonwencjonalnym, pstrokatym ubarwieniem?
3. W ramach XVIII edycji konkursu proponujemy jego uczestnikom jeszcze jedną „ekspedycję w czasie i przestrzeni” – fascynującą podróż (choć tylko w wyobraźni) po wszystkich zakątkach współczesnej oraz pradawnej Ziemi. Mamy nadzieję, że każdy z Was dotrze w niesamowite miejsca pełne oszałamiających geologicznych barw zaklętych w świecie skał, minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Raporty ze swoich wypraw przyślijcie nam w formie prac plastycznych. Życzymy miłej zabawy i sukcesu w konkursie!
Warunki formalne przyjęcia pracy:
• format prac – A4 na płaszczyźnie, technika dowolna (grubość pracy w przypadku płaskorzeźby – do około 2 cm),
• ilość nadsyłanych prac z danej szkoły – bez ograniczeń
• dołączony do pracy formularz zgłoszeniowy – załącznik nr 1 do regulaminu konkursu (patrz poniżej), podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego niepełnoletnich autorów prac. Prosimy nie przyklejać trwale formularza do pracy – najlepiej przyczepić formularz spinaczem biurowym do pracy.
• niezależnie od wypełnienia i dostarczenia organizatorowi formularza zgłoszeniowego należy oznaczyć pracę danymi identyfikującymi autora w sposób trwały i nie powodujący naruszenia jej integralności i jakości (np. przyklejenie, a nie zszywanie do odwrotnej strony pracy kopii tabelki z danymi z formularza)
• termin nadsyłania prac – 1 kwietnia 2017 r. (pod uwagę brana jest data stempla pocztowego)
Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: na poziomie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Obejmie obszar całej Polski podzielonej na sześć regionów. Finały regionalne (półfinały) rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów za pośrednictwem Muzeum Geologicznego w Warszawie oraz placówek regionalnych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: Oddziału Dolnośląskiego (Wrocław), Oddziału Geologii Morza (Gdańsk), Oddziału Górnośląskiego (Sosnowiec), Oddziału Świętokrzyskiego (Kielce) i Oddziału Pomorskiego (Szczecin).
Prace plastyczne prosimy przesyłać na adres Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Kielcach do dnia 01.04.2017 r.
Oddział Świętokrzyski im. Jana Czarnockiego
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
ul. Zgoda 21
25 – 953 Kielce
Z dopiskiem „KONKURS”
Półfinały konkursu odbędą się dnia 24.05.2017 r. w siedzibie Oddziału Świętokrzyskiego PIG-PIB.
Konkurs wiedzy geologicznej i środowiskowej
Konkurs przeprowadzony będzie w dwóch kategoriach wiekowych: na poziomie gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Obejmie obszar całej Polski podzielonej na sześć regionów. Finały regionalne (półfinały) rozegrane zostaną w obrębie poszczególnych regionów za pośrednictwem Muzeum Geologicznego w Warszawie oraz placówek regionalnych Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego: Oddziału Dolnośląskiego (Wrocław), Oddziału Geologii Morza (Gdańsk), Oddziału Górnośląskiego (Sosnowiec), Oddziału Świętokrzyskiego (Kielce) i Oddziału Pomorskiego (Szczecin).
Zwycięzcy finałów regionalnych (półfinałów) w każdej kategorii wiekowej rywalizować będą w trakcie finału ogólnopolskiego o I NAGRODĘ XVIII EDYCJI KONKURSU.
I etap konkursu – w ramach finału regionalnego (półfinału) Polega na samodzielnym przygotowaniu pracy pisemnej na jeden z poniżej zamieszczonych tematów zgodnie z formalnymi warunkami przyjęcia pracy i przesłaniu jej do odpowiedniej siedziby organizatora.
Tematy prac pisemnych:
1. Najciekawsze geologiczne wydarzenie permu
2. Tajemnice miedzi
3. Jak wyglądałby świat bez permu?
Warunki formalne przyjęcia pracy:
• praca pisemna nie może przekraczać objętości 4 stron formatu A4 (2 kartki!) samego tekstu – nie licząc ewentualnych ilustracji
• dołączony do pracy pisemnej formularz zgłoszeniowy – załącznik nr 1 do regulaminu konkursu , podpisany przez rodzica lub opiekuna prawnego niepełnoletnich autorów prac
• niezależnie od wypełnienia i dostarczenia organizatorowi formularza zgłoszeniowego, należy oznaczyć pracę danymi identyfikującymi autora w sposób trwały i nie powodujący naruszenia jej integralności (np. przyklejenie kopii tabelki z danymi z formularza)
• końcowy termin nadsyłania prac: 1 kwietnia 2017 r. – pod uwagę brana jest data stempla pocztowego
Prace konkursowe z obszaru woj. świętokrzyskiego, łódzkiego, małopolskiego i podkarpackiego nadsyłać należy na adres:
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Oddział Świętokrzyski w Kielcach ul. Zgoda 21; 25-953 Kielce z dopiskiem na kopercie – „KONKURS”
Szczegółowe informacje dostępne są również na stronach internetowych http://kielce.pgi.gov.pl (zakładka „konkurs geologiczny”) i http://konkurs.pgi.gov.pl oraz u Organizatorów:
Ewelina Bąk
tel. (41) 361 25 37 wew. 234
e-mail: ewelina.bak@pgi.gov.pl
Anna Mader
tel. (41) 361 25 37 wew.206
e-mail: anna.mader@pgi.gov.pl
Kinga Kędziora Palińska / UG Koprzywnica
Facebook
RSS