kultura i rozrywka

“… z nich zaś największa jest miłość” – wystawa w Muzeum Diecezjalnym

“… z nich zaś największa jest miłość” – wystawa w Muzeum Diecezjalnym

W dwóch salach znajdujących się w podziemiach Domu Długosza przygotowano wystawę prezentująca działa sztuki, dokumenty i fotografie odnoszące się do przymiotu Bożego Miłosierdzia oraz działalności sandomierzan na rzecz dobroczynności. Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę Miłosierdzia Bożego i zgromadził mieszkańców miasta, artystów, kapłanów i siostry zakonne.

Na inauguracji wystawy obecny był bp Krzysztof Nitkiewicz, który otwierając ekspozycję nawiązał do słów bł. ks. Michała Sopoćki, mówiąc, że należy zobaczyć w Bogu – Ojca Miłosierdzia, a w Jego Synu Chrystusie – najmiłosierniejszego Zbawiciela.

Przybyli goście mogli nie tylko zwiedzić wystawę, ale także poznać motywy i inspiracje, które skłoniły twórców do takiego doboru tematyki, tekstów i eksponatów.
– Pierwsza sala nosi tytuł „Dzieło Odkupienia” i można w niej zobaczyć całą serię ikonograficzną przedstawiającą konkretne sceny biblijne przypominające najważniejsze momenty zbawcze. Możemy tutaj zobaczyć obrazy, grafiki, rzeźbę przedstawiające między innymi: sceny grzechu pierworodnego, objawienia się Boga Mojżeszowi na górze Synaj czy nauczanie Jezusa. W tej części wystawy połączyłam dawną sztukę z działami trzech współczesnych sandomierskich artystów Zbigniewa Warpechowskiego, Andrzeja Karwata i Janusza Stypy – wyjaśnia Urszula Stępień, autorka wystawy.

W drugiej sali odwiedzający mogą dowiedzieć się o działalności dobroczynnej prowadzonej w Sandomierzu w minionych wiekach i obecnie. Opowieść rozpoczyna się od przybycia do miasta zakonu Duchaków, którzy przy wybudowanym kościele pw. Ducha Świętego otworzyli szpital i ochronkę dla sierot. – Na wystawie prezentujemy także działalność sióstr Miłosierdzia, oraz powstające w XVII i XVIII wieku bractwa miłosierdzia zajmujące się działalnością charytatywną. Bardzo ciekawe są także dokumenty związane z powstałym w latach 20-tych XX w. Sandomierskim Towarzystwem Dobroczynności w którym działało wielu kapłanów. Ciekawą rzeczą są także fotografie pokazujące działalność kapelanii więziennej wspomagającej skazanych przebywających w sandomierskim więzieniu. Całość drugiej części wystawy wiążą fotografie ukazujące współczesną działalność diecezjalnej Caritas – opowiadała U. Stępień.
Na wystawie pokazano także elementy sztuki i kilka eksponatów odnoszących się do obchodzonej rocznicy Chrztu Polski. Pośród nich jest ułamek drewna modrzewiowego pochodzący z kościoła wystawionego w 965 r. przez Mieczysława i Dąbrówkę.

ura_9267,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9277,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9280,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9285,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9305,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9308,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9310,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9316,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

Wystawę można zwiedzać do końca października w ramach godzin otwarcia Muzeum Diecezjalnego.

źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Uwaga prognozowane na dziś burze z gradem !

tsa24.com13 maja 2021

“Sandomierscy KREWni z wyboru – tydzień krwiodawstwa”

tsa24.com13 maja 2021

Policja poszukuje zaginionego mieszkańca Sandomierza

tsa24.com12 maja 2021

Zwycięzcy X Międzyprzedszkolnego Konkursu Recytatorskiego

tsa24.com12 maja 2021

NOC MUZEÓW 2021 w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu

tsa24.com12 maja 2021

Tydzień Bibliotek w Sandomierzu

tsa24.com6 maja 2021

Jubileusz stulecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

tsa24.com5 maja 2021

Otwarcie Parku Osiedlowego na ul. Baczyńskiego

tsa24.com4 maja 2021

Brama Opatowska i Podziemna Trasa Turystyczna otwarte

tsa24.com4 maja 2021