kultura i rozrywka

“… z nich zaś największa jest miłość” – wystawa w Muzeum Diecezjalnym

“… z nich zaś największa jest miłość” – wystawa w Muzeum Diecezjalnym

W dwóch salach znajdujących się w podziemiach Domu Długosza przygotowano wystawę prezentująca działa sztuki, dokumenty i fotografie odnoszące się do przymiotu Bożego Miłosierdzia oraz działalności sandomierzan na rzecz dobroczynności. Wernisaż wystawy odbył się w niedzielę Miłosierdzia Bożego i zgromadził mieszkańców miasta, artystów, kapłanów i siostry zakonne.

Na inauguracji wystawy obecny był bp Krzysztof Nitkiewicz, który otwierając ekspozycję nawiązał do słów bł. ks. Michała Sopoćki, mówiąc, że należy zobaczyć w Bogu – Ojca Miłosierdzia, a w Jego Synu Chrystusie – najmiłosierniejszego Zbawiciela.

Przybyli goście mogli nie tylko zwiedzić wystawę, ale także poznać motywy i inspiracje, które skłoniły twórców do takiego doboru tematyki, tekstów i eksponatów.
– Pierwsza sala nosi tytuł „Dzieło Odkupienia” i można w niej zobaczyć całą serię ikonograficzną przedstawiającą konkretne sceny biblijne przypominające najważniejsze momenty zbawcze. Możemy tutaj zobaczyć obrazy, grafiki, rzeźbę przedstawiające między innymi: sceny grzechu pierworodnego, objawienia się Boga Mojżeszowi na górze Synaj czy nauczanie Jezusa. W tej części wystawy połączyłam dawną sztukę z działami trzech współczesnych sandomierskich artystów Zbigniewa Warpechowskiego, Andrzeja Karwata i Janusza Stypy – wyjaśnia Urszula Stępień, autorka wystawy.

W drugiej sali odwiedzający mogą dowiedzieć się o działalności dobroczynnej prowadzonej w Sandomierzu w minionych wiekach i obecnie. Opowieść rozpoczyna się od przybycia do miasta zakonu Duchaków, którzy przy wybudowanym kościele pw. Ducha Świętego otworzyli szpital i ochronkę dla sierot. – Na wystawie prezentujemy także działalność sióstr Miłosierdzia, oraz powstające w XVII i XVIII wieku bractwa miłosierdzia zajmujące się działalnością charytatywną. Bardzo ciekawe są także dokumenty związane z powstałym w latach 20-tych XX w. Sandomierskim Towarzystwem Dobroczynności w którym działało wielu kapłanów. Ciekawą rzeczą są także fotografie pokazujące działalność kapelanii więziennej wspomagającej skazanych przebywających w sandomierskim więzieniu. Całość drugiej części wystawy wiążą fotografie ukazujące współczesną działalność diecezjalnej Caritas – opowiadała U. Stępień.
Na wystawie pokazano także elementy sztuki i kilka eksponatów odnoszących się do obchodzonej rocznicy Chrztu Polski. Pośród nich jest ułamek drewna modrzewiowego pochodzący z kościoła wystawionego w 965 r. przez Mieczysława i Dąbrówkę.

ura_9267,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9277,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9280,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9285,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9305,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9308,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9310,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

ura_9316,mHN4p66fmW6Jrb6HYZc

Wystawę można zwiedzać do końca października w ramach godzin otwarcia Muzeum Diecezjalnego.

źródło: UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Przyznano tytuł Sandomierzanina roku 2020

tsa24.com2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

tsa24.com1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

tsa24.com1 marca 2021

Dzień Kobiet w Sandomierzu z koncertem życzeń

tsa24.com23 lutego 2021

Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi premierami książkowymi

tsa24.com22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

tsa24.com22 lutego 2021

Szczepienia przeciw meningokokom w Gminie Sandomierz

tsa24.com18 lutego 2021

Podsumowanie konkursu „Gmina Obrazów bez tajemnic – na tropie historycznych poszukiwań”

tsa24.com18 lutego 2021

Premiera spektaklu tanecznego „(nie) cała ja…” Formacji Tanecznej Paradox

tsa24.com17 lutego 2021