W Sandomierzu

Zamiast 21 będą 3 okręgi wyborcze

Zamiast 21 będą 3 okręgi wyborcze

3 okręgi wyborcze zamiast 21, różnica w liczbie mandatów – takie zmiany przewiduje nowa ordynacja wyborcza. Zmiany wzbudziły wątpliwości wśród radnych miejskich w Sandomierzu.

Na ostatniej sesji rady miasta burmistrz Marek Bronkowski, zgodnie z obowiązkiem nałożonym na niego przez Komisarza Wyborczego w Kielcach, przedstawił podział gminy na okręgi wyborcze, ich granice oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu. Propozycja burmistrza zakładała podział na 3 okręgi wyborcze, które różniły się liczbą wybieranych radnych.

I tak w okręgu pierwszym, w którym znalazły się m.in. takie ulice jak: Jana Pawła II, Boczna, Holownicza, Lwowska, Mały Rynek, Nadbrzeżna wybrano by 7 radnych. W drugim okręgu, w którego skład wchodziłby m.in. ul. Mickiewicza, Armii Krajowej, Słowackiego, Cieśli, Parkowa, wybrano by 8 radnych. Natomiast z okręgu trzeciego, w którym znalazły się takie ulice jak m.in. 11 Listopada, Lipowa, Żeromskiego, Topolowa wybrano by 6 radnych.
Zróżnicowana liczba radnych wybierana z każdego okręgu wynika z wyliczeń matematycznych opartych o liczbę mieszkańców Sandomierza.

-Jeżeli państwo uważacie, że jest to źle zrobione czy są pewne kwestie, które można było zmienić to do 3 kwietnia jest czas na zmiany. To jest moja propozycja – mówił podczas sesji burmistrz Sandomierza.

Radni nie zgodzili się na propozycję burmistrza. Do 3 kwietnia mają czas na przygotowanie własnego projektu oraz uchwalenie go na sesji rady miejskiej. Jeżeli tego nie zrobią, decyzję o podziale na okręgi wyborcze podejmie Komisarz Wyborczy w Kielcach.

Małgorzata Petecka

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Sandomierzu

Więcej w W Sandomierzu

Konkurs plastyczny pn.: „Ruch – kluczem do zdrowia” oraz IX Przegląd Spektakli Profilaktycznych

tsa24.com16 września 2021

I Mokoszyńskie Święto Plonów

tsa24.com13 września 2021

Festiwal Czekolady

tsa24.com13 września 2021

Otwarcie wystawy “Norwid-Rostworowska. Emancypacja kobiet”

tsa24.com7 września 2021

Podpisanie porozumienia przez włodarzy gmin

tsa24.com7 września 2021

Koncert u dominikanów. Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty

tsa24.com7 września 2021

Dwie nowe inwestycje w Szkole Podstawowej nr 4 w Sandomierzu

tsa24.com6 września 2021

Pierwsza edycja Weekendu Krzemienia Pasiastego w Sandomierzu

tsa24.com6 września 2021

Narodowe Czytanie w Widnokręgu

tsa24.com6 września 2021