kultura i rozrywka

Zima w mieście 2021

Zima w mieście 2021

Tegoroczna edycja „Zimy w mieście” w Sandomierzu znacznie różniła się od poprzednich. Zmiany te były podyktowane powszechnie obowiązującą w trakcie ferii kwarantanną narodową oraz obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Mimo trudnej i wymagającej sytuacji, udało nam się przygotować ciekawą ofertę zajęć i atrakcji dla dzieci i młodzieży, a także dorosłych, dostosowaną do panującej sytuacji. Dworek Koćmierzów w formie „Świetlicy Online” zaproponował quizy i zagadki z różnych dziedzin wiedzy/życia w formie postów z pytaniami, publikowanych na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook oraz kontynuację regularnych i stałych zajęć, które na co dzień odbywają się stacjonarnie w Dworku.

Quizy dotyczyły następujących dziedzin:

  • kulinaria i wypieki (w nawiązaniu do tematyki zajęć, jakie są w programie świetlicy)
  • ekologia (bardzo ważny społecznie temat, z którego należy poszerzać świadomość)
  • wiedza ogólna (popularnonaukowa, jaką wynosimy ze szkoły)

Mimo niewielkiego zainteresowania na początku ferii, zaobserwowano stopniowe zwiększanie się aktywności wokół postów publikowanych na Facebooku, co ciekawe nie tylko wśród dzieci, ale i wśród osób dorosłych (zarówno z Koćmierzowa, jak i Sandomierza). Największe zainteresowanie wzbudził Quiz Kulinarny, na drugim miejscu uplasował się Eko-Quiz, mniejszą popularnością cieszył się Quiz z wiedzy ogólnej.

Zajęcia plastyczne w formie online okazały się ciekawą alternatywą dla tych prowadzonych w tradycyjny sposób. Tematy prac spotkały się z wielkim entuzjazmem zainteresowanych. W zajęciach online brali udział stali uczestnicy zajęć plastycznych.

Oferta w ramach „Zimy w mieście” skierowana została do stałych uczestników zajęć, które na co dzień obywają się w formie stacjonarnej w obiektach Sandomierskiego Centrum Kultury.

Port Kultury i Ośrodek Promowania Aktywności Kulturalnej, mimo wymagającej sytuacji, przygotował ciekawą propozycję dla dzieci i młodzieży, dostosowaną do realiów i będącą kontynuacją stałych zajęć programowych:

  • Zajęcia wokalne z Sandomierskim Studiem Piosenki
  • Zajęcia muzyczne – nauka gry na gitarze i ukulele
  • Zajęcia muzyczne Pracowni Dźwięku „Czarno-biali” – nauka gry na instrumentach klawiszowych
  • Zajęcia muzyczne – nauka gry na perkusji

Zajęcia zdalne realizowały rozpoczęty wraz z nowym rokiem szkolnym plan nauczania. Obostrzenia związane z epidemią narzuciły zarówno instruktorom jak i uczestnikom konieczność sprostania nowej, wymagającej sytuacji. Mimo wszelkich trudności spowodowanych trybem zdalnej nauki i ćwiczeń, spotkanie online pokazały wielką wytrwałość i zaangażowanie instruktorów w prowadzenie ćwiczeń, a młodzi uczestnicy, zaimponowali swoją postawą pełną chęci, pracowitości, wyrozumiałości oraz pasji dla muzyki i śpiewu.

Poza ofertą dla stałych uczestników zajęć, Sandomierskie Centrum Kultury we współpracy z instruktorem Szymonem Telukiem w pierwszym tygodniu ferii zimowych zaproponowało warsztaty komiksowe w formie online na portalu społecznościowym Facebook. Warsztaty zostały skierowane do dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia, a udział w nich był bezpłatny.

Aby wziąć udział w warsztatach wystarczyło zostać członkiem specjalnie utworzonej grupy pn. „Ferie zimowe z komiksem” na Facebooku, najmłodsi uczestnicy nie posiadający konta na portalu, mogli skorzystać z konta rodziców bądź opiekunów.

Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem, ostatecznie grupa liczyła 58 członków, a ich efektem są prace ośmiu uczestników w wieku od 8 do 11 lat, które możemy dzisiaj podziwiać.

Warsztatowicze stworzyli krótkie historie komiksowe, wykazując się przy tym zaangażowaniem, fantazją, inwencją twórczą i poczuciem humoru.

Cieszymy się, że udział w warsztatach, a przede wszystkim wspólna zabawa, sprawiła młodym adeptom sztuki komiksowej i ich rodzicom wiele radości, czego dowody znajdujemy w pozytywnym komentarzach i opiniach w grupie „Ferie zimowe z komiksem”. Mamy nadzieję, iż w bezpiecznej przyszłości będziemy mieć możliwość spotkania się z instruktorem w formie warsztatów stacjonarnych w Sandomierzu.

Pełna relacja z warsztatów komiksowych tutaj: http://www.esceka.pl/news/ferie-zimowe-z-komiksem-relacja-z-przebiegu-warsztatow

Tegoroczne ferie były wielkim wyzwaniem i testem dla wszystkich. Łatwy dostęp do nowoczesnej technologii, portali społecznościowych, komunikatorów video, a przede wszystkim zaangażowanie i systematyczna pracy sprawiły, że udało się wypełnić je namiastką normalności i niezakłóconym rozwijaniem talentów.

Mamy nadzieję, iż w niedalekiej bezpiecznej przyszłości, instruktorzy prowadzący będą mieli możliwość spotkania z młodymi artystami w formie stacjonarnej.

 

 

Źródło U.M. Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021