kultura i rozrywka

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

„Żywe obrazy historii” w ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka

W minioną, słoneczną choć chłodną niedzielę 10 października br., Sandomierz ponownie świętował dzień patrona miasta i diecezji sandomierskiej. W ramach Odpustu bł. Wincentego Kadłubka w godz. 11.00-14.00 w przestrzeni sandomierskiej Starówki i okiennych witrynach, sandomierzanie oraz odwiedzający miasto turyści, po raz kolejny mieli okazję obejrzenia niezwykłej prezentacji postaci legendarnych i historycznych związanych z dziejami naszego grodu. Zgodnie ze świecką tradycją odpustu, nie zabrakło również rozstawionych na Rynku Starego Miasta rozmaitych kramów, na których zainteresowani mogli nabyć m.in. słodkości, regionalne produkty czy pamiątki.

Zaplanowana na 2020 r. VI edycja „Żywych witryn historii” nie odbyła się z przyczyn niezależnych od organizatorów ze względu na skutki obostrzeń związanych z pandemią, dlatego w bieżącym roku powróciliśmy do jej organizacji pod nową nazwą „Żywych obrazów historii”.

W prezentacji „Żywych obrazów historii” udział wzięło ponad stu uczniów sandomierskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydarzenie rozpoczęło się od symbolicznego zasadzenia sadzonki lipy w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu na pamiątkę legendarnego sadzenia lip korzeniami do góry przez św. Jacka Odrowąża. Była to już druga zasadzona lipa, gdyż pierwsza została posadzona w 2019 roku na pamiątkę „Żywych witryn historii”. Drzewom pamiątkom zostały nadane imiona Adelajda Domicella oraz Barbara Jagiellonka.

Następnie uczestnicy prezentacji wraz z nauczycielami i rodzicami wzięli udział w procesji, w której relikwie patrona miasta zostały przeniesione ulicami Sandomierza do Bazyliki katedralnej Narodzenia NMP. Po zakończeniu procesji odtwórcy ról „Żywych obrazów historii” udali się wraz z opiekunami na miejsca zaplanowanej prezentacji. Wśród jej bohaterów obok barwnych postaci legend i historii, znaleźli się również Ci, którzy służyli innym. Samarytanie niosący pomoc słabym i chorym – odważni lekarze, siostry miłosierdzia, pielęgniarki, wolontariusze – prawdziwi Królowie Ducha.

Zainteresowani w celu ułatwienia w zwiedzaniu prezentacji mogli skorzystać z mapki oraz opisu w formie elektronicznej, otrzymać ją w wersji papierowej w Centrum Informacji Turystycznej (Rynek 20) bądź przy poszczególnych stanowiskach, z czego chętnie korzystali.

Koordynatorem oraz osobą sprawującą opieką merytoryczną nad VI-VII już edycją prezentacji, zorganizowaną w tym roku pod nową nazwą „Żywych obrazów historii”, jak co roku była Grażyna Milarska.

Dziękujemy za owocną współpracę uczniom, nauczycielom, rodzicom oraz właścicielom obiektów zajmowanych miejsc za pomoc i zaangażowanie.

Organizatorzy: Sandomierskie Centrum Kultury, Urząd Miejski w Sandomierzu.

Wsparcie: Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Sandomierzu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło UM Sandomierz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kursy komunikacji miejskiej 1 listopada

tsa24.com29 października 2021

Konkurs na „Najlepszy Produkt Turystyczny” – Głosuj na Sandomierz

tsa24.com27 października 2021

Koprzywnickie Bziuki- na Krajowej Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

tsa24.com26 października 2021

Dniówka w sadzie Wójta Gminy Samborzec odpracowana

tsa24.com26 października 2021

Zbiórka nakrętek dla małej Igi

tsa24.com26 października 2021

Bartuś z Sandomierza świętował pierwsze urodziny

tsa24.com25 października 2021

Wręczono Nagrody Burmistrza Miasta Sandomierza im. A. Patkowskiego „Bonum Publicum”

tsa24.com25 października 2021

II miejsce dla KGW Klimontowianki za potrawę z gęsiny

tsa24.com22 października 2021

Jesienny repertuar „Kina Starówka” w Sandomierzu

tsa24.com19 października 2021